Academy of Magic

Нека магията бъде с теб!

ИндексИндекс  ЗбИжЗИЙЗбИжЗИЙ  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

Share | 

Дискусии

Предишната тема Следващата тема Go down 
Иди на страница : 1, 2  Next
АвторСъобщение
Admin
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~

Female
Брой мнения : 1572
Registration date : 07.10.2007

Описание
Герой:
Особености: Без особености

ПисанеЗаглавие: Дискусии   Нед 10 Фев 2008, 19:31

Създаването на света според древните гърци...Какво мислите за този мит?
Защо според вас например именно от Нощта се ражда Денят и от Мрака-Светлината?
Защо според вас древните гърци превръщат обикновените неща като нощ, ден, мрак, светлина, земя, сън, любов и т.н. в богове и им дават имена?
С какво чувство ви остави този мит? Какво мислите за него?

Последната промяна е направена от KarolinBerg на Съб 08 Мар 2008, 00:44; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя
kathy
Talanted wizard
Talanted wizard

Female
Брой мнения : 829
Registration date : 02.02.2008

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Нед 10 Фев 2008, 19:45

Целият мит за създаването на света,цялаат космогония на древните гърци е идеално отражение на психиката им.Нощта ражда всичко и всичко -това е само символ.Нощта тоест тъмнината е олицетворение на Хаоса на небитието и всичко ,което не е.А от Хаоса се ражда всичко,защото то крайната разбърканост,се ражда подредбата.В случая Уран и Гея-първите божества са олицетворение на това,което наричаме пъвоначално и неопределено,но те самите като образи са все още на границата мч/у битието и небитието.Но за разлиак от тях и техните деца титаните,следващото поколение богове на Олимп са идеално изчистени образи,свързани със светлината,имащи вече точно определена сфера на мощ.
Факта,че древните гърци отъждествяват всяко едно елементарно нещо в ежедневието им се обяснява с времето,епохата в коята са живеели древните гърци-те са имали нужда от божества ,които да определят правилата,или по-скоро фигури от чието иам да говорят,защото кой не би послушал воялта на боговете-които са всемогъщи!?Дават м се имена,защото се въздигат в култ чисто природните явления,които са имали голяма значение за всички древни цивилизации.
Този мит осравя в мен много въпроси-Трябва ли да се тълкува буквално той,или е една умело изградена мрежа от символи и метафори...?!дали всичко,дошло от Хаоса,ще завърши с Хаос?

Болен мозък
първокурсник
първокурсник

Male
Брой мнения : 194
Къща : Замъкът на лъвовете
Дом : Клевърмайнд
Сума в Гринготс : 141
Registration date : 26.10.2007

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Чет 14 Фев 2008, 05:07

[color:7c5f="Yellow"]Както всеки един от митовете на гърците - видимо объркан, пресъздаден от много автори, но все пак запазващ основното - своята поука. Не случайно е избрано това раждане на Деня от Нощта, на Светлината от Мрака. Всичко е с цел, за да се покаже нещо важно - Доброто, може да изпъкне само и единствено на фона на Злото. А и така се осъществява градация - от нещо лошо - носещо само негативизъм, към нещо добро - носещо само приятни мисли. За това ги превръщат и в богове - за по просто мислещия човек, който не си дава сметка за нещата е било важно да се усланя на богове. Някой друг да им върши работата, да им помага, да им е виновен и да ги спасява. Така едни хора са били под контрола на други. Всичко е започвало с цел власт и в него се е внасяло доста логика и смисъл, което обикновения човечец на нивата не си е правил труда да осъзнае. Но може да са възникнали и поради друга причина - приказка за лека нощ. Кой знае, може и така да е станало, но все пак, според мен, още тогава са си търсили начин за налагане на волята, стремяли са се към власт. Като цяло мита е приятен - ако се замисли човек, може да открие много повече, отколкото вижда и разбира.

Второкурсник
Второкурсник

Female
Брой мнения : 1981
Къща : Chalet de soleil
Дом : Блъдхенд
Сума в Гринготс : 4895
Registration date : 12.02.2008

Описание
Герой:
Особености: Различен

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Чет 14 Фев 2008, 15:41

Никога не съм харесвала гръцките митове и трагедиите, които се основават на тях. Може би съм прекалено свикнала с това, което човечеството знае сега, за да приема обясненията, които гърците дават за света...Смятам, че създаването на митове, които да дават обяснения на това, което не разбираме, е по-скоро израз на слабост. Мнението ми не се променя, що се отнася до легенди и всякакви видове предания. Вярвам в много неща, приемам много неща, но подобни митове....те рядко възбуждат интереса ми...
От друга страна, вярно е, че не харесвам митовете, но обичам историята, и то много, а митологията е част от историята....затова й отдавам уважението, което й дължа!

Lady Cool
Второкурсник
Второкурсник

Female
Брой мнения : 1526
Къща : Замакът на семейство Джоунс
Сума в Гринготс : 1133
Registration date : 30.01.2008

Описание
Герой:
Особености: Метаморфмаг

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Чет 14 Фев 2008, 18:53

-С този мит древните гърци са си обяснявали тогава необяснимите и непонятни нещо. Случващото се, което е неразбираемо. ВСеки бог, олицетворява нещо, нещо ,което те не са можели да обяснят.
Everall
първокурсник
първокурсник

Female
Брой мнения : 138
Къща : Имението "Уайтуей"

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Нед 17 Фев 2008, 10:39

Ами аз не обичам особено темата за създаването на света, но въпреки това мита на древните гърци е доста интересен. Е, прекалено нереалистичен, но то всеки, свързан с бог или божества, е такъв. Гръцките митове и легенди са като приказки и се четат лесно, въпреки, че аз лично все още не съм се запознала основно с тях. От нощта се ражда денят и от мрака - слетлината... Може би защото тяхното вярване се основава на тъмното начало. Примерно че от безграничния и тъмен хаос се заражда всичко. От друга страна погледнато е по-драматичноsmiling. Древните гърци превръщат всичко в богове, защото не са можели да си обяснят много неща. За всичко непонятно, което не може да се докосне или различно от нормалното твърдо са смятали, че е породено от божество или самото то е бог.
В заключение митът е интересен и прилича по-скоро на някаква приказка, но не бих повярвала, че представя истинското начало на света.
Admin
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~

Female

Описание
Герой:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Пон 18 Фев 2008, 04:20

Интересни отговори и интересни разсъждения. Много добре!
Да преминем към следващия мит за сътворението-този (по-точно тези) на древните египтяни. Какво ще кажете за полиморфния им монотеизъм? Кой от двата мита ви се стори по-интересен, по-добре структуриран? Изкажете мнението си и за двата, както и за цялостната им представа за сътворението.

kathy
Talanted wizard
Talanted wizard

Female

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Пон 18 Фев 2008, 09:15

Яснос е вижда,че вярванията на гърци и египтяни се различават доста.По-добре структуриран ми се вижда първия мит от Хелиополис.Мног опо структурирано са представени боговете и йерархията е много по-ясна.
Мисля,че за разлика от гърците,древните египтяни са били доста по структурирани в митовете си.Но както се вижда боговете при египтяните не са създатели на целия сват,а това води до разсъжденията,че може би египтяните са смятали своета царство за цял един свят.
Много интересен е елемента на неразделното женско и мъжко начала,древна мъдрост заложена в тези митове-нещо,което печели на египтяните един ореол на мъдреци и мислители.
За разлика от гърците,които явно не са имали дотам изчистени представи.Ето например факта,че гръцките богове се раждат от Хаоса,а тези на египтяните се раждат от океана,а океанът е символ на цикличността и безкрайния живот на безсмъртанат душа.

cleopatra
Banned
Banned

Female
Брой мнения : 847
Registration date : 07.11.2007

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Пон 18 Фев 2008, 10:56

На мен мита за Хелиополис ми изглежда по-добре структуриран.Там по- добре се описва появата на боговете,отколкото в другия мит.Другия мит е много сложен и зле описан.Първия мит си е най-точен и верен,доколкото аз зная.
Разликата между гръцката и египетската митология е ,че самите египтяни имат повече престава от гърците.Както се знае,египтяните са преди гърците.ПОправете ме ако греша.
Самите египтяни вярват в задгробния живот,но гърците не вярват.В Гърция всичко се ражда от Хаоса,а при египтяните е съвсем обратното.Всичко се ражда от океана,което води до безкраен живот и безсмърттна душа.За мен египптяните по -добре описват своята митология.
П.П.На мен винаги ми е било интересно за египтяните.Самите
Admin
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~

Female

Описание
Герой:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Сря 20 Фев 2008, 05:28

kathy написа:
По-добре структуриран ми се вижда първия мит
cleopatra написа:
На мен мита за Хелиополис ми изглежда по-добре структуриран
Какво повече да си говорим...

Наистина египетските митове са представени по-сбито...не разбрах обаче положително или отрицателно е мнението ви за този начин на излагане на митологията. Други мнения?
cleopatra написа:
Първия мит си е най-точен и верен,доколкото аз зная.
И двата мита са точни и верни...те са вярванията в различни градове!
cleopatra написа:
Самите египтяни имат повече престава от гърците
Какво имаш впредвид?

Опитайте се да разтълкувате значението на египетските митове. Каква е била представата на египтяните за началото на света? Откривате ли символи, съществени преносни връзки между отделните богове? Каква е разликата между двата мита? Какво е рационалното обяснение за двете вярвания за сътворението?

ПП:Не забравяйте че тук не оценяваме митовете, а ги изучаваме. Личното мнение е добре дошло, когато е обосновано.

Последната промяна е направена от KarolinBerg на Сря 20 Фев 2008, 05:29; мнението е било променяно общо 2 пъти
cleopatra
Banned
Banned

Female
Брой мнения : 847
Registration date : 07.11.2007

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Сря 20 Фев 2008, 12:12

Така мнението ми за гръцката митология,е отрицателно.Защото доста неща ми се виждат объркващи.
Мнението ми за египетската митология е и отрицателно,и положително.Отрицателно ми е за втория мит,положителнно ми е за първия мит.Както казах вече в предишния си пост,по-добре структуриран е първия мит,защото там точно и ясно се описват произхода на боговете,не както във втория.В него се говори,доста по объркващо,поне на мен така ми звучи.Гръцкия мит и втория мит от египетската митология,са объркващи,изобщо не са структурирани как трябва,затова мнението ми за тях е отрицателно.
Преставата на египтяните за сътворението на света идва от океана,а не както при гърците от Хаоса.Всичко се разжда от Океана,което води до безсмърттна душа и безкраен живот.Разликаат между двата мита,е че в единия се говори за доброто,а бог Сет,е на злото.Доброто винаги побеждава злото.
HP_BIG_FENKA
Talanted wizard
Talanted wizard

Female
Брой мнения : 652
Къща : малка и симпатична,близо до гората
Сума в Гринготс : 1500.50
Registration date : 10.02.2008

Описание
Герой:
Особености: Елф

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Нед 24 Фев 2008, 14:28

Според мен и гръцката и египетска митология са интересни.Те представят
създаването на света на две различни култури.Хората са си представяли
създаванвто на света.Те е трябвало да си обяснят по накакъв начин защо
едно нещо го има,защо това е така.И ето ги боговетеsmilingПървоначално
е бил Хаоса при гърците,а при египтяните Океана и всичко е било две по
две.Да почти всички богове в Египет имат тяло на хора и глави на
животни.RazzРазликата
е ,че първият говори повече за боговете,а вторият повече за създаването
на света.Че всичко произлиза от големия и безкраен Океан и всичко
е мъжко и женско по двойки.

животът ти не ще е труден.

Вижте профила на потребителя http://www.vbox7.com/play:d563b8ef
Admin
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~

Female

Описание
Герой:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Чет 28 Фев 2008, 20:31

Какво ще кажете за японския мит? Различава ли се представата на японците за създаването на света от тези на останалите народи? Какво са приликите и какви са разликите между египетските и японските богове и представи?

kathy
Talanted wizard
Talanted wizard

Female

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Пет 29 Фев 2008, 17:51

В японския мит за създаването е интересно да се проследи факта,че всичко произлиза от зародиш-тоест нещо,което съществува и е,за разлика от гръцкия мит.Представянето на образи като мътно море и голямо дърво до-голяма степен свидетелства за голямата стойност на природата и природните сили в културата на японския народ.
Прилики и разлики между египетските и японските богове има.Разликите са най-вече ,че в египетската митология всяко едно божество персонифицира нещо и е владетел,повелител на част от човешкия живот.Докато в японската митология боговете са богове,защото имат велики сили,а не са богове на нещо,изключение тук са децата на Изанаги и Изанами,които се превръщат вече не в божества,а в природни явления(дотолкова,доколкото можем да приемем Слънцето и Луната за природни явления-тела по-добре).
МОже би най-големите прилики са:
-и в двете митологични вярвания се среща мотива за божественото начало на владетелския род.И в двата мита за създаване има едно главно,първоначално божество.

Admin
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~

Female

Описание
Герой:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Съб 08 Мар 2008, 00:43

Добри разсъждения до тук по всички уроци!
Днешната беше последната тема от раздела Сътворение на света. За това правя темата Дискусии задължителна за тази седмица.
Искам да поразсъждавате над няколко въпроса.

1. Повече си приличат или в по-голямата си част се различават "изворите на живота" във взетите легенди и вярвания?
Хестия,Хари и Карла ще защитават теорията за прилика
Шаия и Блейд ще защитават теорията за разлика

2.Зараждането на Философията-следствие или не от вярванията на Митологията
Вивиана и Каръл ще защитават тезата за следствие
Елеонор, Александър и Хейли ще защитават обратната теза

Последната промяна е направена от KarolinBerg на Съб 08 Мар 2008, 19:29; мнението е било променяно общо 1 път
KIKO
Talanted wizard
Talanted wizard

Male
Брой мнения : 726
Къща : дворецът в Монако
Дом : Вемънхолд
Сума в Гринготс : 37450 паунда :Р
Registration date : 07.03.2008

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Съб 08 Мар 2008, 01:34

2.Зараждането на Философията-следствие или не от вярванията на Митологията

Според мен зараждането,или началото на философията е в по-късет етап от митологията.Разбира се,че ще има повлиявания,няма начин.
Но да не забравяме,че философията се заражда по време на създаваето на полиса.Полиса се появява в края на гръцката архаика 10/8 век преди Христа и става едно от основните структури на обществото.Полисът замества селският начин на живот,селското мислене, като става център на културата и администрациите. Също като философията, той се променя. Като че ли, преди да се запознаеш със философията като наука,ти си селянин,след като я опознаеш ставаш жител. Така че, са близки като понятия и като създаване на термините. Тъй като Талес е един от първите филосоии около 40 годишната му възраст се откриват свединия за философски идеи. Има спорове за родното място на Омир не случайно. Тъй като той може да е роден в село, а философите не го позволяват. Трябва поетът,човекът на изкуството да е гражданин, да е от полиса.В полиса са по-умните и по-даровитите. философите също спадат към тях. Философът е свободен жител на полюса, не казвам гражданин,тъй като тази дума се употребява за първи път след Френската революция,но това е друга тема. Та философа, участва във олимпиади,тържества,пиеси,воини, а и в политиката, също,той дори е и законодател. Няма как да не споменем древногръцките философи- Демокрит,Аристотел,Талес,Питагор. Смята се, че бащата на философията е Аристотел. И все пак още една причина ще спомена за родствената връзка между философията и митологията. Философията за първи път се появява в Гърция, полисът/митът,драмата също.
И въпреки това, знаем че гърците/елините по-точно са били политеисти. Вярвали са в много богове, почитали са също много богове. Това е сотавило в тях отпечатък. Тезата ми е,че философията е като частичен продукт,не краен от резултат на митологията и развитието на полиса и на човешкия живот.Но в сравнение с мита философията е вече едно развито научно представяне за устройството на света цялостно и е от голямо значение за човека, по-важно е, от чиста практическа гледна точка. Философията я използваме днес,за да решим проблеми,да отговорим на трудни въпроси,да мислим по различен начин. Докато мита е чиста първобитна форма на обяснение за света, първична представа за боговете, митовете спадат повече към религията и изсторията на народите.На нас днес са ни почти непотребни митовете,докато философията изобщо не е така...

Последната промяна е направена от KIKO на Съб 08 Мар 2008, 12:30; мнението е било променяно общо 2 пъти
kathy
Talanted wizard
Talanted wizard

Female

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Съб 08 Мар 2008, 11:42

Зараждане на философита-следствие от вярванията на митологията
Митологията в своята същност ,и в частност митовете за създаването на света,са били едни от първите писмени опити на древните да дадът обяснение на екзентенциалните въпроси,които се пораждат у всяко интелигентно човешко същество.
Но за да обявим причинно-следствената връзка между митологията и философитяа първо трябва да бъде изяснена същността на науката философия-тя всъщност представлява постоянното търсене и намиране на отговорите относно смисъла на живота и на нашето собствено съществуване,а също така и на самата цел на Съзиданието.
Разглеждайки митологията откриваме точните опити на създателите на митовете да обяснят такапоставените по-късно философски въпроси.За пример нека вземем първо гръцките божества-всяко едно от трях представлява част от човешкото ежедневие.Това е начинът на древните гърци на придадът смисъл на съществуването си-като го приближат до висините на божественото.А факта че за тях всичко в света е произлязло от Хаоса пък представлява тяхната космогония и философия,т.е. разбирането за цикличността на Битието и Небитието.
При египтетския и японския мит се наблюдава друго разбиране:Всичко извира от животворната сила на водата.А това в по-късни години е още една от множеството философски теории за първоначалния ни произход.
Без значение дали са гръчки,японски,египетски или юдейски,митовете могат да се разглеждат във формата си на философски съждения относно всико заобикаляло ги и относно самите тях.В този ред на мисли е съвсем истинно и логично да твърдим,че философията е следствие от митологията,тя просто в късни години е станала отделна част от едно цяло.

Shaiya
Второкурсник
Второкурсник

Female

Описание
Герой:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Съб 08 Мар 2008, 15:00

Как се различават "изворите на живота" във взетите легенди и вярвания?

Изворите на живота, тези, които са дали началото на света според митологиите на различните народи, съвсем логично варират по своята същност в зависимост от съответния народ.
Досега сме изучили четири мита за Сътворението на света. В четирите имаме четири извора на живота:
1. В Гръцката митология Основата, от която произхожда всичко останало, е Хаосът. Разбирането за хаоса различава гръцката митология от всички останали. Като цяло Хаосът присъства като елемент единствено в гръцкия мит за сътворението и в митологията на древните българи.
2. За разлика от гърците, евреите вярват, че всичко е произлязло не от само себе си, формирайки се от материята и нематерията, а чрез актове на върховния демиург - Яхве. Изворът на всичко за тях е именно Яхве, като той е този, който създава света на материята и предметите, животните и човека, както и света на духовното и невидимото. Такъв тип монотеизъм не е характерен за останалите религиозно-митологически системи, за които сме говорили.
3. В японския и египетския мит за сътворението има известна прилика - и при двете в сътворението важна роля играе океанът. Обаче, при египтяните този океан е първичен и безкраен (Нун), от него се ражда всичко останало, а при японците океанът всъщност е творение на първоначалото - животворния зародиш, обединяващ елементите в природата (земя, въздух, вода, огън, енергия).

Lady Cool
Второкурсник
Второкурсник

Female

Описание
Герой:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Пет 14 Мар 2008, 16:37

Седем дни са нужни за създаването за света. По-точно 6, 7ят почивка. Идеята е по-различна от другите. Донякъде е по-реална от да са възникнали от океана, от ледовете и т.н. По-реалистично. Но естествено, отново си е просто начин да се обяснят неразбираеми за човека в миналото неща....

KIKO
Talanted wizard
Talanted wizard

Male

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Съб 15 Мар 2008, 09:39

Хестия нещо не ти вярвам, дори и християнската религия да е по-реалистична както ти казваш,аз не мога да го приема така...За шест дена как така ще пуникнат животни,растения,хора и т.н. също е безсмислено.А японският мит даже трае мног повече време,колко време са е мяткало туй кълбо и свързвало с земята докато не пуникнало зелената издънка.Като че ли времетраенето е по-реалистично, и там няма ребра,няма морски пяни,сперми,кървища за да се създадат богове...По-биологично е някак си,и хигиенично дори.. smiling
Lady Cool
Второкурсник
Второкурсник

Female

Описание
Герой:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Съб 15 Мар 2008, 10:04

Ами, всеки си има мнение, моето е,че попринцип невярвам във никакъв мит свързан със създаването на света. Повечето митове са създадени просто за да се обяснят някой неразбираеми за хората в миналото неща... Както вече съм казвала...

Shaiya
Второкурсник
Второкурсник

Female

Описание
Герой:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Съб 15 Мар 2008, 14:00

Не се карайте, ще ни обвинят във флуудене (макар че по принцип това е зона за дискусии, демек спорове).
Първо обаче, правете разлика между "религия" и "митология". Тук не търсим корените или истинността на определена религия, търсим смисъла и анализираме митове.
И, още едно пояснение: християнството се основава на Новия Завет (след Рождеството). Юдаизмът изповядва догмите на Стария. Християните приемат старозаветните митове, но дори релгията им не ги задължава да ги знаят напълно и да им вярват.

KIKO
Talanted wizard
Talanted wizard

Male

Описание
Герой:
Особености:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Съб 15 Мар 2008, 14:15

Твоа е дискусии,и трябва да се спори...
Та християнството признава както Старият така и Новият завет...и се оповават на него.Дори бих казал,че точно християните (българите са изключение) са най-вярващите,най-оповаващите се на вярата,църкавата също..Разликата между религия и митология е,че митологията е преди религията,и е част от религията,колкото и малка да е тя.Ничия религия не задължава да знаеш митовете й,но все пак трябва да знаеш за да си компетентен в случаи като този, да можеш да удържиш мнението си,а не да изпадаш в кофти и трагикомични ситуации..
Shaiya
Второкурсник
Второкурсник

Female

Описание
Герой:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Съб 15 Мар 2008, 14:16

Прав си, просто исках да направим разграничението, защото това е митология и не е хубаво да изпадаме сега цялата Академия в спорове относно различните религии...

Admin
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~
~`~WrEcKlEsS LeAdEr~`~

Female

Описание
Герой:

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   Чет 20 Мар 2008, 03:39

Чудесна дискусия. Наслада за окото.
Да преминем на следващата тема (нека отбележа, че тази тема беше задължителна само за изминалата седмица-не ангажирам никой с изразяване на мнение)
В библиотеката има една сравнително интересна извадка-цялостен поглед върху Гръцката митология.
Без да подценявам таланта ви да си задавате подходящите въпроси, ще си позволя да ви насоча егоистично към няколко, които представляват личен интерес за мен.
-Положително или отрицателно влияние има според вас Елинистическият рационализъм върху гръцката култура и общество?
-След като първопричината за появата на митологията (обяснението на необяснимото) е била "анулирана" от науката и философията в периода на рационализма, защо според вас не се преустановява почитането на култове, а вместо това се появяват нови и неузнаваеми такива?
Ако направим паралел тогава и сега, можем да си зададем същия въпрос за настоящия сблъсък вяра-наука. На какво мислите се дължи това явление? Дали с обяснението на всяко все още необяснено явление, ще замре и вярата в митовете?

ПП: Не искам единствено обсъждания на почитани в настоящето религии! Държа това да се спазва-в противен случай ще налагам санкции.

Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Дискусии   

Дискусии
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 2Иди на страница : 1, 2  Next